(ABM FN-Dow Jones) De Amerikaanse beurzen schommelden donderdag tussen winst en verlies met nog een paar uur handel te gaan. De S&P 500 steeg na een eerdere dip met 0,2 procent op 5.859 punten, de Dow Jones index won 0,3 procent op 41.984,15 punten en de Nasdaq noteerde 0,7 procent hoger op 18.995,16 punten, gesteund door enkele techreuzen.
De beweeglijke sessie volgt op een verkoopgolf van woensdag als gevolg van de hernieuwde rentevrees. Beleggers vrezen voor de gevolgen van president Trumps 'Big Beautiful Bill', een begrotingswet vol belastingverlagingen waardoor het Amerikaanse begrotingstekort flink kan oplopen in de komende jaren.
Met die angst boven de markt, was het donderdag wellicht geen goed nieuws dat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden het wetsvoorstel heeft goedgekeurd, zij het met een nipte meerderheid van 215 tegen 214. Nu gaat het wetsvoorstel naar de Senaat, waar er opnieuw gestemd moet worden. Dat duurt nog wel even, want de Senaat wil naar verluidt flinke aanpassingen doen aan het voorstel. De komende dagen is het bovendien reces in Washington vanwege Memorial Day komende maandag.
Volgens het Congressional Budget Office zal het voorstel van Trump, indien aangenomen, de uitgaven de komende tien jaar met 3,8 biljoen dollar verhogen, terwijl er slechts 1 biljoen dollar bezuinigd wordt. Het tekort kan daardoor oplopen tot 9 procent van het Amerikaanse bruto binnenlands product, terwijl de staatsschuld de komende tien jaar kan stijgen naar 125 procent van het jaarlijkse bbp, aldus Frank Vranken van Bank Edmond de Rothschild.
De beleggingsspecialist verwees ook nog even naar de teleurstellende veiling van Amerikaans schuldpapier met een looptijd van 20 jaar op woensdag.
"Na de recente verlaging van de kredietrating door Moody's maakt deze mislukte veiling de zorgen over de [Amerikaanse] schulden alleen maar groter", aldus Vranken.
"Beleggers beginnen zich af te vragen of de aanhoudende groei van de schuldenberg in de VS daadwerkelijk stand kan houden", voegden analisten van Swissquote toe.
De Amerikaanse tienjaarsrente noteerde donderdagavond 5 basispunten lager op 4,55 procent, terwijl de 30-jarige variant met 3 punten daalde tot 5,06 procent. Dat is nog altijd het hoogste niveau in circa anderhalf jaar.
Op macro-economisch vlak was er donderdag goed nieuws over de Amerikaanse industrie en dienstensector, die beide harder groeiden in mei, bleek uit de voorlopige inkoopmanagersindices van S&P Global.
"Het ondernemersvertrouwen is in mei verbeterd na de zorgwekkende inzinking van april", aldus econoom Chris Williamson van S&P Global. De somberheid over de vooruitzichten voor het komende jaar is iets afgenomen, vooral dankzij de pauze die de VS heeft ingesteld tot en met juli, voordat mogelijk hogere importheffingen worden doorgevoerd.
"Zowel het sentiment als de productiegroei blijven echter relatief gematigd, en ten minste een deel van de opleving in mei kan in verband worden gebracht met bedrijven en hun klanten, die probeerden vooruit te lopen op mogelijke problemen in verband met de heffingen [in juli]", waarschuwde Williamson evenwel.
Verder daalden de bestaande woningverkopen in de VS in april onverwacht, terwijl de aanvragen voor een werkloosheidsuitkering afgelopen week licht afnamen.
De Chicago Fed National Activity Index is in april in negatief terrein beland, wat duidt op een groeivertraging in de VS. De index daalde van +0,03 in maart naar -0,25 in april.
De olieprijs daalde met 0,6 procent, terwijl de euro/dollar donderdagavond op 1,1264 handelde.
Bedrijfsnieuws
Aandelen van bedrijven die zich richten op zonne-energie stonden donderdag onder druk nadat het wetsvoorstel van Trump werd aangenomen door het Huis van Afgevaardigden. Het voorstel zou de belastingvoordelen van de Inflation Reduction Act van president Joe Biden vervroegd afbouwen en enkele regels veranderen die het voor veel projecten bijna onmogelijk maken om in aanmerking te komen.
De maker van zonne-energieapparatuur Enphase Energy was de hekkensluiter in de S&P 500, met een daling van 19 procent. NextEra Energy, de grootste beursgenoteerde ontwikkelaar van duurzame energieprojecten in de VS, verloor bijna 8 procent. De aandelen van Sunrun, de ontwikkelaar van zonnepanelen, daalden zelfs met 39 procent.
Alphabet steeg met 2,5 procent. Beleggers werden positiever over de AI-ontwikkelingen bij het bedrijf. Daarnaast won Tesla 2,9 procent en Nvidia 1,3 procent, waardoor de Nasdaq ook in het groen bleef.
Aandelen van Lumen Technologies liepen 1,6 procent op, na een veel grotere winst in de voorbeurshandel, na het bericht dat AT&T een breedbandnetwerk van het bedrijf overneemt voor een bedrag van 5,75 miljard dollar. Het aandeel van AT&T daalde licht.
Nike won 1,6 procent. Het bedrijf gaat weer producten aanbieden op de Amerikaanse website van Amazon. Dit is voor het eerst sinds 2019.
Snowflake schoot 11 procent omhoog na beter dan voorziene resultaten. Urban Outfitters won zelfs 22,5 procent, eveneens na goed ontvangen kwartaalcijfers.
Copyright: ABM Financial News / info@abmfn.nl
ABM Financial News is dé leverancier van beursnieuws in de Benelux. De informatie in dit artikel is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
Meld u aan voor de Tostrams dagelijkse nieuwsbrief
en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!