AEX-openingsindicatie: +0,5% | S&P500: nipt hoger | Nikkei 225: +1,6%
De highlights van vrijdagochtend 9 januari:
- De AEX gaat een hogere opening tegemoet
- Beurzen in Azië lagen er vannacht goed bij
- Defensie-aandelen in Azië en de VS zitten in de lift
- Chinese inflatie is opgelopen en dat is goed nieuws
- TSMC ziet omzet dalen
- Updates van Flow Traders en Euronext
Goedemorgen, we gaan een hogere opening tegemoet, in navolging van Azië. Alle ballen zijn vandaag gericht op het Amerikaanse banenrapport dat vanmiddag verschijnt. Dit is vooral belang voor het Amerikaanse rentebeleid.
Daarnaast wacht de hele wereld in spanning af wat het oordeel van het Amerikaanse Hooggerechtshof wordt over de Amerikaanse importheffingen: zijn die rechtsgeldig of niet? Er wordt al maanden naar uitgekeken en de kans is groot dat er vandaag witte rook komt. De uitslag kan een potentiële gamechanger zijn.
Defensieaandelen staan letterlijk op de radar nu Trump vol inzet op vergroting van de defensiebudgetten, nadat hij eerder Venezuela aanviel en zijn oog heeft laten vallen op Groenland.
Opnieuw omzetdaling TSMC
Verder zullen de omzetcijfers van TSMC - de belangrijkste klant van ASML - de gemoederen uiteraard bezighouden. Deze lieten zien dat de grootste groei er uit is, voorlopig althans. De omzet was in december met 2,5% gedaald ten opzichte van november. In november namen ze ook al af, met 6,5%.
Op jaarbasis steeg de omzet nog wel flink, met 20,4%. Over heel 2025 bedroeg de omzetgroei 31,6%. De koers van TSMC daalde licht in Taiwan.

Hogere handelsvolumes bij Flow Traders
Let ook op Flow Traders, dat gisteravond met een update kwam over het vierde kwartaal. Die was vrij positief: de handelsvolumes zijn gestegen en er was meer volatiliteit ten opzichte van het vorige kwartaal en heel 2024. Flow Traders profiteert juist van turbulentie op de beurs.
Ook Euronext kwam met een update: opnieuw fors lagere volumes.
Groene beurskoersen in Azië
Dan gaan we kijken hoe de beurzen hebben gepresteerd terwijl u op één oor lag. De stemming in Azië was positief vannacht. Net als in de VS (zie verderop) zaten defensiebedrijven in de lift, waaronder het Zuid-Koreaanse Hanwha Aerospace (+11,4%) en Korea Aerospace (+5%).
In China bleek de inflatie uit te zijn gekomen op het hoogste niveau in bijna drie jaar. Maar anders dan in Nederland kampt dit land al jarenlang met deflatie, dus dit is goed nieuws. Het officiële overheidscijfer kwam uit op 0,8% op jaarbasis. Ten opzichte van november waren de prijzen met 0,2% gestegen.
De standen van de belangrijkste beursindices, geklokt om 8.00 uur:
- Nikkei 225: +1,6%
- TOPIX (Japan): +0,9%
- Shanghai Shenzhen CSI 300: +0,5%
- Shanghai Composite index: +0,9%
- Hang Seng (Hongkong): +0,3%
- Kospi (Zuid-Korea): +0,8%
- Nifty 50 (India): -0,7%
- ASX200 (Australië): fractioneel lager
Techaandelen in Azië liggen er wisselend bij
Geen eenduidig beeld in de techsector:
- Alibaba: +4,4%
- Prosus-deelneming Tencent: -0,6%
- Baidu: -2%
- Semiconductor Manufacturing International: -1,1%
- JD.com: +3,1%
- SK Hynix: -1,6%
- TSMC: -0,3%
- Advantest: +0,8%
- Samsung: +0,1%
- Tokyo Electron: +3,5%
- Softbank: -0,9%
- Renesas Electronics: +4,4%
Wall Street sluit wederom verdeeld
Wall Street is opnieuw verdeeld gesloten, waarbij vooral chipaandelen - zoals Intel, Broadcom, AMD en Nvidia - het moesten ontgelden. Diverse aandelen uit meer traditionele sectoren, zoals fabrikant van bouwmachines Caterpillar (+2,3%), autofabrikant General Motors (+3,9%) en doe-het-zelfketen Home Depot (+3%) wonnen juist terrein.
De slotstanden:
- S&P 500: 6.921,46 punten (fractioneel hoger)
- Nasdaq Composite: 23.480,02 punten (-0,4%)
- Dow Jones-index: 49.266,11 punten (+0,6%)
- Philadelphia Semiconductor Index (SOX): 7.436,10 punten (-1,8%)
- Russell-index (smallcaps): 2.603,90 punten (+1,1%)
Olie- en defensie-aandelen schieten de lucht in
Olie-aandelen profiteerden van de hogere olieprijs. Chevron won 2,6%, Exxon Mobil 3,7% en ConocoPhillips zelfs 5,1%.
Ook defensie-aandelen veerden op. Dit gebeurde nadat president Donald Trump via een post op Truth Social had opgeroepen tot een forse verhoging van de Amerikaanse defensie-uitgaven tot $1.500 miljard in 2027, tegen circa $900 miljard nu. Hij wil de extra kosten dekken met importheffingen.

Northrop Grumman eindigde 2,4% hoger, Lockheed Martin won 4,3% en Raytheon 0,8%.
Dat Raytheon wat achterblijft komt waarschijnlijk door een eerder dreigement van Trump aan het adres van dit bedrijf om te snijden in de overheidscontracten als Raytheon niet sneller wapens produceert en stopt met aandeleninkopen. Volgens Trump zou het bedrijf te veel prioriteit zou geven aan aandeelhouders boven de behoeften van het Pentagon.

Acuity, Constellation Brands en Meta
Verder werden er alvast wat cijfers gepubliceerd en die vonden een wisselend onthaal. Verlichtingsbedrijf Acuity - een concurrent van Signify - ging 13% lager de dag uit na cijfers. De resultaten waren niet eens zo slecht. De omzet en operationele winst stegen met 20% op jaarbasis en de aangepaste operationele winst zelfs met 24%. De aangepaste winst per aandeel liep op met 18% naar $4,69: iets hoger dan analisten volgens FactSet hadden verwacht ($4,59).
Constellation Brands zag de omzet in Q3 met 10% dalen door een zwak consumentenklimaat en met name lagere bestedingen bij Spaanstalige bierdrinkers (vermoedelijk door de harde aanpak van immigranten door de Amerikaanse regering). Maar analisten hadden een grotere daling verwacht. De nettowinst pakte eveneens beter uit dan verwacht: $3,06, terwijl werd gerekend op $2,63. De koers steeg dan ook met 5,3%.
Meta ging 0,4% lager de dag uit nadat bekend werd dat de Chinese markttoezichthouder onderzoek doet naar de overname van AI-star-up Manus. Volgens Beijing overtreedt Meta hiermee mogelijk de nationale veiligheids- of technologie-exportregelgeving. Meta legt ruim $2 miljard neer voor dit bedrijf uit Singapore, met Chinese wortels.
Johnson & Johnson sluit deal met Washington
Verder is bekend geworden dat Johnson & Johnson een overeenkomst heeft gesloten met de Amerikaanse regering om de medicijnprijzen voor Amerikanen te verlagen in ruil voor vrijstellingen van Amerikaanse tarieven.
President Trump stuurt al een tijdje aan op forse prijsverlagingen voor medicijnen. Dat doet hij op zijn Trumps: met dreigementen. Afgelopen najaar ontvingen 17 grote farmaceutische bedrijven een brief ontvangen met de oproep de prijzen van voorgeschreven geneesmiddelen in de VS te verlagen tot het niveau dat in het buitenland wordt betaald. Ook drong hij erop aan om de productie naar de VS terug te halen. Wie hier geen gehoor aan geeft, riskeert importheffingen van 100%.
Diverse farmaceuten gingen overstag, waaronder Eli Lilly, Novo Nordisk en AstraZeneca.
De indicatoren:
- De Europese beurzen gaan waarschijnlijk een hogere opening tegemoet
- Overwegend hogere koersen in Azië vannacht
- De CBOE VIX (graadmeter van volatiliteit) is opgelopen naar 15,45 punten.
- De rente op Amerikaanse staatsobligaties met een looptijd van 10 jaar noteert 4,18%.
- De Nederlandse tienjaarsrente bedraagt 2,94%.
- De euro noteert 1,1648 ten opzichte van de dollar.
De goudprijs staat iets lager op $4.474 per troy ounce.
- De olieprijzen koersen 0,2% lager. Een vat WTI-olie kost $58,45 en een vaatje Brent $62,73.
- De bitcoin heeft er ook niet veel zin in: 0,2% eraf op $90.975.
Nieuws, shorts en agenda
Het belangrijkste nieuws, waaronder een koersdoelverhoging voor Pharming en het bericht dat Glencore en Rio Tinto weer praten over een fusie:
- 08:25 Parvus verkleint belang in SBM Offshore nog verder
- 08:21 Artisan meldt belang in AkzoNobel
- 08:15 Duitse export onder druk in november
- 08:01 AEX hoger van start in aanloop naar Amerikaans banenrapport
- 07:46 Jefferies verhoogt koersdoel Pharming
- 07:23 Defensiebedrijven zetten Aziatische beurzen hoger
- 07:16 Nederlandse industrie produceert meer
- 07:09 Opnieuw omzetdaling voor TSMC
- 07:03 Chinese inflatie loopt iets op
- 06:57 Europese beurzen openen hoger
- 06:51 Beursagenda: Nederlandse bedrijven
- 06:51 Beursagenda: buitenlandse fondsen
- 06:51 Beursagenda: macro-economisch
- 08 jan Glencore en Rio Tinto praten weer over fusie
- 08 jan Bessent: opvolger Powell bij Fed mogelijk in januari bekend
- 08 jan Wall Street sluit verdeeld
- 08 jan Beursupdate: AEX op Wall Street
- 08 jan Olieprijs stijgt fors op lagere olievoorraden
- 08 jan Wall Street verdeeld
- 08 jan Chipindustrie doet stap terug op vlakke Europese beurzen
- 08 jan Flow Traders ziet marktherstel in vierde kwartaal
- 08 jan Euronext meldt opnieuw lagere volumes
- Alle nieuwsberichten bekijkt u hier
Wist u dat IEX ook elke ochtend een overzicht maakt van het belangrijkste nieuws in de ochtendbladen? Dat vindt u hier.
Dit zijn de 10 meest geshorte aandelen volgens FinAristo:

En in deze aandelen vindt de meeste short selling-activiteit plaats:

Agenda: Amerikaans banenrapport
Vandaag wordt met spanning uitgekeken naar het Amerikaanse non-Farm Payroll Report. De arbeidsmarkt is een belangrijke weerspiegeling van de Amerikaanse economie en ook cruciaal voor het monetaire beleid van de Federal Reserve. De Fed heeft immers een dubbel mandaat: zij streeft niet alleen naar prijsstabiliteit (inflatie van 2%), maar ook naar maximale werkgelegenheid (werkloosheid van maximaal 4%).
Dat de arbeidsmarkt afkoelt is duidelijk, maar of dat voldoende is voor de Federal Reserve om de rente nog verder te verlagen, is de vraag.
Het vorige uitgestelde banenrapport was niet denderend. De banengroei in november viel mee (+64K, terwijl op +45K was gerekend), maar de banengroei in september werd neerwaarts bijgesteld (van +119K naar +108K) en de krimp in augustus bleek forser dan verwacht (niet met 4.000 banen, maar met 26.000 banen).
Ook liep de werkloosheid op naar 4,6%, het hoogste niveau sinds september 2021 en fors boven de bovengrens van de Fed.
Economen verwachten een bescheiden banengroei van 60.000 en een lichte daling van de werkloosheid naar 4,5%.
Slecht nieuws kan goed nieuws zijn
Bij het banenrapport kan slecht nieuws goed nieuws blijken: een duidelijke afkoeling van de arbeidsmarkt kan de Fed ertoe aanzetten om de rente toch verder te verlagen. Maar de markt gaat nog altijd uit van een rentepauze.
Er kwamen afgelopen week overigens al wel enkele voorproefjes. Loonstrookjesverwerker ADP meldde dat er in de particuliere sector in de VS 41.000 banen waren bijgekomen in december. Dat is beter dan in november (toen er een daling was van 29.000 banen), maar wel minder dan verwacht (+48.000 arbeidsplaatsen). En het aantal nieuwe aanvragen voor een werkloosheidsuitkering was vorige week met 8.000 opgelopen naar 208.000, zo bleek gisteren.
De agenda:
00:00 TSMC omzetcijfers december (Tai)
03:30 Inflatie december (Chi)
06:30 Industriële productie november (NL)
06:30 Producentenvertrouwen november (NL)
08:00 Industriële productie november (Dld)
08:00 Handelsbalans november (Dld)
14:30 Banenrapport december (VS)
14:30 Woningbouw en vergunningen september/oktober (VS)
16:00 Consumentenvertrouwen (Universiteit van Michigan)
U bent weer bijgepraat. Veel succes en vooral plezier vandaag!
Meld u aan voor de Tostrams dagelijkse nieuwsbrief
en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!
Auteur: Jasperien van Weerdt
Jasperien van Weerdt is redacteur bij IEX, IEXGeld, Belegger.nl en Beursduivel en auteur van het boek 'Financieel fit in 30 dagen'.
Meer over Jasperien van Weerdt