vergrootglas monitor grafiek omhoogMarkt Monitor
Word abonnee

Voorbeurs: AEX start handelsdag in het rood

De Amsterdamse beurs maakt zich vrijdag op voor een lagere opening. Futures op de AEX index wezen ongeveer een uur voor de beursgong op een verlies van 1,2 procent. 

Donderdag koerste de AEX index nog met 0,4 procent bescheiden hoger naar 959,00 punten. Defensieve aandelen waren in trek, terwijl verzekeraars onder druk stonden.

Wall Street had donderdag aanvankelijk moeite om richting te kiezen, maar onder meer de onrust over regionale banken leidde richting de slotzoemer tot een verzuurd sentiment. 

De S&P 500 sloot de handelsdag af met een verlies van 0,6 procent, en de futures noteerden vanochtend meer dan een half procent in het rood. 

Goud, soms ook wel beschouwd als kanarie in de kolenmijn, koerste donderdag met overtuiging naar nieuwe records. Het edelmetaal is deze week al met ongeveer 10 procent in prijs gestegen. 

AEX future 

De future op de beurs in Amsterdam lijkt het herstel van de afgelopen dagen af te breken en een mogelijke lagere koerstop te vormen. De herstelfase staat onder druk nu de oplopende steunlijn lijkt te worden afgebroken. Een daadwerkelijke doorbraak maakt ruimte vrij voor een grotere daling.

De vorming van een lagere top zou nieuwe verkoopdruk bevestigen en ruimte vrijmaken voor een correctie richting de steunzone rond 928 punten. Hier liggen enkele oude toppen die de correctie kunnen opvangen. 

 

Overig nieuws

Deadline nieuw pensioenstelsel onhaalbaar

Steeds meer pensioenfondsen halen de deadline van 1 januari 2028 voor de overstap naar het nieuwe pensioenstelsel niet, vooral door IT-problemen en complexe regelgeving. Veel fondsen stellen hun eigen deadlines al uit, waaronder grote spelers als Rabobank en KPN. Softwareleveranciers en discussies met toezichthouder DNB zorgen voor vertraging. Ondanks de druk en noodzaak voor duidelijkheid, wordt gevreesd dat de deadline opschuift, terwijl de sector snakt naar afronding en stabiliteit. (FD)

Schaduwbanken reguleren niet eenvoudig

Olaf Sleijpen (DNB) waarschuwt voor risico’s van schaduwbanken, die weinig toezicht kennen maar inmiddels de helft van de kredietmarkt uitmaken. Door haperende internationale samenwerking stokt strengere regulering. Europa wil wel, maar wereldwijd ontbreekt de eensgezindheid van na de kredietcrisis. Ook stablecoins vormen een gevaar bij marktstress. Sleijpen benadrukt dat innovatie kansen biedt, maar Europa mist nog spelers in een veld waar het alleen de regels bepaalt. (FD)

Werkloosheid op hoogste punt in vier jaar

De werkloosheid in Nederland is in september gestegen naar 4%, het hoogste niveau in vier jaar. Vooral 25-plussers vinden moeilijker werk. De toename komt door de afkoelende economie, geopolitieke onzekerheid en de opkomst van AI, die vooral hoogopgeleide starters treft. Werkgevers investeren minder in jong talent, wat leidt tot minder nieuwe vacatures. Experts verwachten dat de werkloosheid de komende tijd verder oploopt, mede door afnemende arbeidsmobiliteit en meer collectieve ontslagen. (FD - Telegraaf)

Damrak op winst, BAM loopt averij op

De AEX sloot gisteren 0,4% hoger, onder aanvoering van DSM Firmenich (3,4%) en Heineken (2,2%). Winst was er ook voor Ahold Delhaize (1,9%) na een adviesverhoging. De daling van Randstad (-1,1%) was opvallend, omdat ManPower met solide cijfers kwam. In de Midkap sprong BAM eruit met een daling van 13,3% na een adviesverlaging. HAL (1,3%) neemt activiteiten van VolkerWessels over. In de AMS Next 20 steeg Fastned 6,7% dankzij goede omzetcijfers.

Wall Street omlaag door bankaandelen

De Dow Jones (-0,6%), S&P500 (-0,6%) en Nasdaq (-0,5%) sloten lager. Het is een periode van onzekerheid, mede door de shutdown. Ook lopen de spanningen tussen China en de VS op. TSMC kwam met een recordwinst, toch sloot het 2,35% lager. Bankaandelen stonden gisteren onder druk. Zions Bancorp (-13%) en Western Alliance Bancorp (-11%) hebben problemen met leningen. Zij trokken ook andere bankaandelen mee omlaag.


Wouter Slot is technisch analist bij Tostrams en IEX. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen. Wouter Slot kan posities innemen op de financiële markten.

Meld u aan voor de Tostrams dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
Wouter Slot

Analyse door: Wouter Slot

Wouter Slot is een ervaren technisch analist en een vertrouwd gezicht bij Tostrams.nl, onderdeel van IEX Media. Als Senior Technisch Analist combineert Wouter een scherp oog voor koersontwikkelingen met een diepgaande kennis van technische analyse. Zijn passie voor het interpreteren van grafieken en marktdynamieken drijft zij...

Meer over Wouter Slot