Vlakke start AEX, maar het venijn zit vandaag in de staart

Vlakke start AEX, maar het venijn zit vandaag in de staart

Van de opening moeten we het vandaag niet hebben, zo lijkt het. De AEX-indicatie ligt op of rond het slot van gisteren.

Die indicatie heeft het de laatste tijd niet altijd bij het rechte eind, maar voor de overige beurzen in Europa ziet de stemming er niet veel anders uit. Met belangrijk nieuws later vanmiddag in aantocht, wordt er niet direct all-in gegaan.

Hieronder meer over die agenda, zo ligt de brede markt er nu bij:

  • De Europese futures blijven dicht bij huis
  • In Azië ook geen al te grote uitslagen: Shanghai licht lager, Japan, Korea en Hongkong een fractie hoger
  • Wall Street begon de week relaxed: S&P 500 ietsje lager de dag uit, de Nasdaq 0,3% hoger
  • Ook op de rentemarkten heerst even rust, in aanloop naar belangrijk inflatienieuws
  • EUR/USD bewoog niet veel overnight, maar sluipt wel langzaam omhoog richting $1,08
  • De olieprijs (Brent) bivakkeert al ruim een week om en nabij de $83
  • Bitcoin noteert ietsje lager, goud iets hoger

In de agenda springt er één market mover uit: de Amerikaanse producentenprijzen over april die om half drie over de wires rollen. Hoeveel bedrijven er ook met cijfers komen, de markt blijft tegelijkertijd gefixeerd op alles dat met inflatie te maken heeft en iets kan zeggen over wat centrale banken - met name de Federal Reserve - de komende tijd gaan (en kunnen) doen.

Morgen komt de echte klapperrr van de week als de Amerikaanse consumentenprijzen (de daadwerkelijke inflatie) over april bekend worden, maar de producentenprijzen, voorheen een wat onbeduidend voorprogramma, worden tegenwoordig ook met argusogen gevolgd. Dan gaat het niet zozeer over de absolute hoogte ervan, maar vooral of ze boven of onder de verwachtingen uitkomen.

Dat inflatie opvallend sticky is weten we inmiddels. De markt zou daarom graag eens een flinke meevaller zien, in de vorm van lager dan verwachte cijfers. Bij een enigszins substantiële afwijking van de verwachting - bij de producentenprijzen ligt de consensus op 0,3% maand-op-maand en 2,2% jaar-op-jaar - kunnen markten daar stevig op reageren. Logischerwijs zou je hogere koersen bij lage uitkomsten en vice versa verwachten, maar helaas is de markt niet altijd even logisch.

Iets minder market moving, maar wel interessant vanuit Europees oogpunt, zijn de Duitse inflatiecijfers die zojuist doorkwamen. Ze vielen netjes in de prik:

In aanloop naar die inflatiecijfers was er gisteren weinig te beleven op Wall Street, maar gelukkig was daar een spook uit het verleden - een roemrucht verleden - dat opnieuw opdook en meteen voor reuring zorgde: finfluencer Keith Gill, alias 'Roaring Kitty', die in coronatijd eigenhandig de meme stock-rage ontketende, meldde zich plots weer op de sociale media.

Roarlng Kitty was destijds de aanjager van de stratosferische stijging van het onbeduidende aandeel Gamestop, een noodlijdende winkelketen voor computerspellen. Door massaal te kopen zorgden Gill en zijn vele volgers voor een short squeeze uit het boekje en een absurde koersstijging van dit aandeel. Later werd dat kunstje nog eens herhaald bij andere aandelen.

De terugkeer van Roaring Kitty was dan ook vooral te zien in het aandeel Gamestop. Dat ging de dag uit op +74%.

En wederom waren het de short zittende partijen die als de wiedeweerga hun posities moesten sluiten.

Intussen is de nieuwsstroom op het Damrak ook op gang gekomen, met kwartaalcijfers van OCI en B&S Group. OCI zag omzet en winst teruglopen vanwege lagere stikstofprijzen, maar liet onderaan de streep wel weer zwarte cijfers zien.  

B&S Group boekte een kleine omzetstijging, iets hoger dan waarop werd gerekend, maar heeft nog wel last van teruglopende omzet in de drankendivisie. Just Eat Takeaway-fans zullen geïnteresseerd het nieuws uit Taiwan volgen, waar Uber $950 miljoen neertelt voor Foodpanda, dochter van JET-tegenspeler Delivery Hero.

Nieuws

De headlines sinds het slot van gisteren:

  • 08:15 Duitse inflatie gelijk gebleven
  • 08:01 AEX start waarschijnlijk afwachtend in aanloop naar Amerikaanse inflatiecijfers
  • 07:52 Uber gaat Taiwanese activiteiten Delivery Hero overnemen
  • 07:34 OCI lijdt onder lagere stikstofprijzen
  • 07:21 Amper beweging in Azië in aanloop naar Amerikaanse inflatiecijfers
  • 07:18 Stabiele omzet voor B&S
  • 06:56 Europese beurzen openen waarschijnlijk lager
  • 06:50 Beursagenda: macro-economisch
  • 06:49 Beursagenda: Nederlandse bedrijven
  • 06:49 Beursagenda: buitenlandse fondsen
  • 13 mei Beursupdate: AEX op Wall Street
  • 13 mei Wall Street verdeeld gesloten
  • 13 mei Olieprijzen hoger gesloten
  • 13 mei Aandeelhouders Fagron akkoord met alle agendapunten
  • 13 mei Wall Street blijft dicht bij huis
  • 13 mei Voorzichtige weekstart Europese beurzen
  • 13 mei Slotcall: AEX stijgt nipt, maar Theon en Roaring Kitty zorgen voor flinke deining
  • 13 mei Euronext meldt licht hogere volumes

Agenda

Buiten het laatste stroompje kwartaalcijfers wordt de beursdag - net als de rest van de week - sterk gedomineerd door macrogeweld. Klapper van de dag lijken de Amerikaanse producentenprijzen te worden. 

  • 07:00 B&S Group Q1-cijfers
  • 07:00 OCI Q1-cijfers
  • 07:00 Bayer Q1-cijfers
  • 08:00 Agfa-Gevaert Q1-cijfers
  • 08:00 Dui inflatie april (def)
  • 08:00 VK werkloosheid maart
  • 11:00 Dui ZEW-index economisch sentiment mei
  • 12:00 VS ondernemersvertrouwen MKB april
  • 13:00 Home Depot Q1-cijfers
  • 14:00 Maandrapport OPEC
  • 14:00 Ebusco jaarvergadering (benoeming COO)
  • 14:00 IMCD jaarvergadering
  • 14:00 Signify jaarvergadering
  • 14:30 VS producentenprijzen april 
  • 18:00 Euronext Q1-cijfers

Shortposities

De top-10 shortposities in het AFM-register (bron: Shortsell.nl)

En dan nog even dit

Sancties aan je broek: goed bezig?

Nu is nog de vraag: hebben hedge funds het bij het rechte eind?

Hoe bescherm je je tegen inflatie? Met techaandelen, vindt 30% van de beleggers 

Kleine AI's worden groot: ChatGPT 4o kan alweer veel meer dan de vorige versie

Nog een voorbeeld? ChatGPT geeft wiskunde-bijles


Pieter Kort is hoofdredacteur van IEX Media. De informatie in deze column is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.

Meld u aan voor de Tostrams dagelijkse nieuwsbrief

en blijf op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op de beurs!

 
Pieter Kort

Auteur: Pieter Kort

Pieter is hoofdredacteur van IEX.nl en de overige financiële titels van IEX Media.

Meer over Pieter Kort